piątek, 24 sierpnia 2012

"Siostra" Mary HooperAutor: Mary Hooper
Tytuł: Siostra
Tytuł oryginalny: Fallen Grace
Rok wydania: 2012
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Okładka: miękka
Ilość stron: 288
Numer ISBN: 978-83-10-12094-6

Z czystym sumieniem mogę napisać, że „Siostra” Mary Hooper trafia na moją półkę ulubionych książek.

IX wieczny Londyn, bardzo biedna Grace wraz ze swoją rok starszą siostrą Lily, próbują przeżyć z dnia na dzień sprzedając rukiew. Gdy były malutkie ich ojciec wyjechał w poszukiwaniu bogactwa, matka zaś jakiś czas później zmarła. Dziewczyny trafiły do sierocińca, a następnie do instytutu, gdzie mogły się uczyć, miały dach nad głową i pożywienie. Niestety w instytucie „odwiedził” je w łóżku pewien mężczyzna i dziewczęta postanowiły już nigdy do tego instytutu nie wracać. Niestety w wyniku tego gwałtu Grace zachodzi w ciążę, niestety biednym kobietom nie jest dane rodzić w godnych warunkach, tak więc Grace w dniu porodu trafia w ręce siostry Smith, która pomaga „kobietom upadłym” urodzić dzieci. Po porodzie siostra Smith informuję Grace, że jej dziecko niestety było za słabe i nie przeżyło. Przebywając na cmentarzu Grace poznaje pewnego adwokata, który podaje jej swoją wizytówkę i obiecuje, że w razie jakichś problemów będzie starał się jej pomóc. Poznaje również panią Unwin, żonę właściciela świetnie prosperującej firmy pogrzebowej. Pani Unwin widząc smutną twarz Grace proponuje jej pracę jako zawodowa żałobnica. 

Grace na początku nie godzi się na tę propozycję, jednak w trakcie kilku następnych dni życie rzuca jej jeszcze większe kłody pod nogi i wraz ze swoją siostrą udają się do imperium Unwinów aby prosić o pracę i schronienie nad głową. 

W tym samym czasie w gazetach zaczyna ukazywać się ogłoszenie o poszukiwaniu Lily Parks wraz z jej mama Letitą. Są one prawowitymi spadkobierczyniami po ojcu Lily. Siostry niestety nie czytają gazet i nie dowiadują się o tym. Dowiaduje się o tym niestety rodzina Unwinów, a gdy u ich drzwi zjawia się poszukiwana przez wszystkich dziewczyna, spadkobierczyni najprawdopodobniej największej fortuny w Londynie, obmyślają sprytny plan jak przejąć majątek. Więcej już nie mogę zdradzić ponieważ opowiedziałabym najchętniej całą historię :o)

W tej książce w świetny sposób jest opisana epoka wiktoriańska, wręcz można przenieść się wyobraźnią w czasy w jakich było dane żyć Grace i Lily. Książka łączy ze sobą wszystko co może być najlepsze w wybornej literaturze: świetna fabuła, miłość, wątek kryminalny i świetny zarys historyczny czasów, w którym toczy się akcja powieści. Co mnie dodatkowo ujęło to szata graficzna książki, okładka, która przyciąga już przy pierwszym spojrzeniu na książkę oraz notatka na początku każdego rodzaju ukazująca głównie ogłoszenia z gazet oraz epitafia nagrobne. 

Przyznam się szczerze, że troszkę czuję niedosyt, mam niedosyt dalszych losów Grace i jej siostry. Mam nadzieję, że trafię na więcej powieści tak świetnie opisujących angielskie życie w XVIII i XIX wieku. Naprawdę polecam, ja z pewnością kiedyś powrócę do tej książki. 

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Pani Agacie oraz wydawnictwu Nasza Księgarnia

1 komentarz: