poniedziałek, 28 maja 2012

"Ta druga" Karolina WilczyńskaAutor: Karolina Wilczyńska
Tytuł: Ta druga
Rok wydania: 2012 / wydanie I
Wydawnictwo: Replika
Okładka: miękka
Ilość stron: 264
Numer ISBN: 978-83-76741-31-4Bardzo, ale to bardzo wciągająca książka, pełna miłości, zazdrości oraz niepewności.

Główną bohaterką jest Lena. Można powiedzieć, że książka jest tak jakby pamiętnikiem Leny, zawierającym przemyślenia teraźniejsze przeplatane wspomnieniami. Lena poznała swojego męża, Tomasza w autobusie, zaraz po tym jak w nim zemdlała. Od samego początku ją pociągał, a w szczególności jego usta. Lena była przekonana, że go już nigdy nie spotka, lecz stało się inaczej. Zostali małżeństwem. Małżeństwem, w którym zdaniem Leny, zajmuje ona drugie miejsce na liście najważniejszych osób dla Tomasza, zaraz po jej teściowej.

Lena całe życie miała pod górkę, wychowywała się bez rodziców, będąc pod opieka babci, która ze względu na swój wiek sama wymagała opieki wnuczki. Finansowo, również było u nich kiepsko. Po spotkaniu Tomasza, księcia z bajki, Lena wierzy, że teraz tylko może być lepiej, szczególnie, że Tomasz ma wspaniałą mamę, mamę, której Lena nigdy nie miała. Dziewczynie wydawało się, że wreszcie będzie miała kochającą, wspaniałą rodzinę, i wreszcie będzie miała mamę. Niestety już podczas planowania ślubu, Lena dochodzi do wniosku, że jej przyszła teściowa jest wielką egoistką i chce wszystkimi naokoło kierować i się wyręczać. Do dnia dzisiejszego jej się to udaje. Tomasz, codziennie robi dla swojej mamy zakupy i ją odwiedza, jest na jej każde zawołanie, czego Lena ma już serdecznie dość. Jedyną rzeczą o jaką się kłócą w swoim małżeństwie – jest właśnie teściowa i czas jej poświęcany.

Lena walcząc o uwagę swojego męża, stara się być idealną gospodynią domową. Po narodzinach córki Kasi, zdecydowała się zrezygnować z pracy i zająć się domem. W ich domu zawsze posiłki są na czas, okna są umyte, buty są na swoim miejscu, nie ma też grama kurzu, jej teściowa natomiast nie przykłada uwagi do idealnego porządku w domu. Lena jest przekonana o tym, że nikt jej nie docenia, a wszyscy jej bliscy uwielbiają i doceniają jej teściową, która nic nie robi. Pewnego dnia teściowa Leny trafia do szpitala i jest nieprzytomna. Tomasz oczywiście całkowicie oddany matce zapomina o całym świecie i w tym momencie  liczy się dla niego tylko jego matka. Rozgoryczona Lena, podczas przesiadywania wielu godzin w szpitalu przy łóżku teściowej  analizuje te kilkanaście lat gdy nie mogła się od niej uwolnić. Do jakiego wniosku dojdzie? Tego nie mogę wam zdradzić, ale serdecznie polecam tę książkę.

Książka wywołała  u mnie masę emocji: wściekłość, wzruszenie oraz zadumę nad tym jak bardzo trzeba uważać na nasza interpretację zachowań i czynów innych ludzi. Może jest zupełnie inaczej niż nam się wydaje, może czasem warto zainteresować się dlaczego inni zachowują się w dany sposób, a nie oceniać ich z góry bardzo negatywnie. „Ta druga” jest przepiękną powieścią, która na długo zapadnie mi w pamięć. Szczerze polecam.
 Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo wydawnictwu Replika


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz